Başkan Atay, iftar sofralarında vatandaşlarla buluşmaya devam ediyor Başkan Atay, iftar sofralarında vatandaşlarla buluşmaya devam ediyor

Onur Durmuş   
AYDIN (İHA) - 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde coşkulu bir törenle kapılarını açan 3’üncü Efeler Gastronomi Şenliği’nin ilk gün konukları İtalyan Şefler Francesco Sernicola ve Carmine Pierno oldu. İtalyan Şefler gerçekleştirdikleri mutfak atölyesi çalışmasında Türkiye’de en çok Efeler’de yetişen sağlık deposu enginarlarla birbirinden farklı tabaklar hazırladı. 
 
Başkan Atay'ın Efeler halkıyla buluşturduğu İtalyan aşçılar; enginar carpaccio, karidesli enginar, kızartma ve yoğurt eşliğinde enginar, güveç enginar, sirkeli soğan eşliğinde kızarmış enginar, kremalı enginar, koyun peynirli enginar, enginar dolması gibi yemekler hazırladı. Başkan Mehmet Fatih Atay, tadına baktığı lezzetleri yorumlayarak, yaptıkları yemekler için şeflere teşekkür etti. Söyleşi sonunda Başkan Atay İtalyan Şeflere katılımları ve katkıları için teşekkür belgesi takdim etti. 
 
Festival daha sonra, Öğretmen Yemek Araştırmacısı ve Yazar Havva Çetintürk’ün moderatörlük yaptığı, üretici kadınlar Hüsniye Varhan ve Dilek Yıldız’ın konuşmacı olduğu “8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Efelerli Üreten Kadınlar Konuşuyor” konulu söyleşi ile devam etti. Ardından sahne yemek yarışmalarının ilk bölümü olan ‘Zeytinyağlılar’ın oldu. Festivalin ilk günü zeybek gösterisi ve Kamil Kaya Sanat Merkezi Ritim Topluluğu’nun gösterisi ile sona erdi. 

A W158443 05A W158443 04A W158443 03A W158443 02