Uğur Eser   
AYDIN (İHA) - İstiklal Marşı'nın kabulünün 103’üncü yıldönümü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü dolayısıyla Aydın İl Kültür Merkezi Dr. Hidayet Sayın Salonu'nda program düzenlendi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayan programın açılış konuşmasını yapan Aydın İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici’nin İstiklal Marşı’nın kabulünün 103. yıldönümünü 100. yıldönümü olarak kutlaması dikkat çekti. Programa ev sahipliği yapan İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici’nin konuşmasında, İstiklal Marşı’nın kabulünün 100. yıldönümünü olduğunu söylemesi ise kafalarda karışıklığa sebep oldu. 

Konuşmasında Milli Mücadele dönemine dikkat çeken Ekici; “İstiklal Marşı’mızın kabulünün 100'üncü yıldönümü ve Mehmet Akif'i anma programına hoş geldiniz, sefalar getirdiniz. Milli Mücadele döneminde vatan müdafaasında geçen yıllara ve ülkemizin zor zamanlarına şahitlik eden Akif'in aziz hatıraları ile bugünlerimize not düşüyoruz. Öyle ki toprağımızı vatan yapma uğruna toprağa düşen kanların sahibi şehitlerimizin, düşmanla mücadele için insanüstü gayretleri, azimleri, vatan sevgileri her birinin ibretlik hikayeleri bizlere miras olmuş, nesillerce zihinlerimizde vücut bulmuştur. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde verilen kurtuluş ve hatta varoluş mücadelesinin izi dünya tarihi boyunca daima var olacaktır. Aziz milletimize cesaret, güç ve umut veren her bir dizesini, yüreklerimize işlediğimiz sözlerini zihinlerimize kazıdığımız İstiklal Marşımız, millet olarak özümüzün ve karakterimizin bir tezahürü ve kimliğidir. Bu ölümsüz eser, dünya var oldukça bağımsızlığımızın sembolü olarak kalacak, şanlı bayrağımız ilelebet gökyüzünde korkusuzca dalgalanacaktır. Bugün bize düşen görev, ecdadımızın emaneti olan vatanımızın bölünmez bütünlüğüne sahip çıkmak ve geleceğe emin adımlarla yürüyecek olan gençlerimizi İstiklal Marşımızın sahip olduğu ruh ve şuurla yetiştirmektir. Milli şairimizin ruhumuza adeta nakş ettiği mısralara ithafen 'Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın' dediği o müthiş ifadenin önemini bir kez daha hatırlatmak istiyorum. Bu halet-i ruhiyenin hafızayı beşerde daima canlı kalmasını ümit ediyorum. Bu duygu ve düşünceler altında İstiklal Marşımızın kabulünün 100'üncü yıl dönümünde başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, vatan şairimiz Mehmet Akif Ersoy'un bu vatan uğruna şehit olan kıymetli şehitlerimizi rahmetle, minnetle ve gazilerimizi şükranla anıyor, saygılarımı sunuyorum” dedi. 

Kaymakam Gündoğdu'dan kitap bağışı Kaymakam Gündoğdu'dan kitap bağışı

“Öğrenciler ayakta alkışlandı" 
Konuşmaların ardından ilkokul, ortaokul ve liseler arası düzenlenen resim yarışmasının birincilerine ödülleri Vali Yakup Canbolat tarafından takdim edildi. Programın devamında Aydın Sosyal Bilimler Lisesi tarafından “Akif’in Dilinden” isimli gösteri sunuldu. Sahneye çıkan öğrencilerin Mehmet Akif Ersoy’un dilinden hazırladıkları gösterileri ise uzun süre ayakta alkışlandı. 

Programa Aydın Valisi Yakup Canbolat’ın yanı sıra Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, kurum müdürleri ve öğrenciler katıldı. 

A W160882 02A W160882 03A W160882 04A W160882 05A W160882 06A W160882 07