Trabzon'da maç sonu saha karıştı Trabzon'da maç sonu saha karıştı

Uğur Eser   
AYDIN (İHA) - Lise öğrencilerine temel, sosyal ve uygulamalı bilim alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik etmek, çalışmalarını yönlendirmek ve mevcut bilimsel çalışmalarının gelişimine katkı sağlamak hedefiyle bu yıl 55.’si düzenlenen Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’nda bölge finaline seçilen projeler belli oldu. Ege Bölgesi’nde yer alan okulların katıldığı yarışmada Aydın 14 proje ile en fazla bölge finaline projesi kalan 2. il olurken, en fazla projesi ilçe ise 7 proje ile Efeler ilçesi oldu. Bu çerçevede Aydın’da en fazla projesi finale kalan okullardan olan Aydın Sosyal Bilimler Lisesi’nin de psikoloji ve değerler eğitimi alanlarındaki 2 projesi de bölge finallerine yükseldi. 
 
Rehber öğretmeni Ömer Denizgezer danışmanlığında Damlanur Yıldırım, Beyza Yılmaz ve Hasan Kuytu tarafından hazırlanan “Psikoloji Alanında Lise Öğrencilerinde Teknoloji Bağımlılığı ve Psikolojik Yardım Alma Tutumu İlişkisinde Yalnızlığın Aracı Rolünün İncelenmesi” konulu proje Psikoloji alanında yarışacak. 
 
Din Kültürü öğretmeni İsa Öztürk danışmanlığında Sudenaz Şanlı ve Merve Değirmen tarafından hazırlanan “Anadolu Masalları İle Değerlerimizi Öğreniyoruz” konulu proje ise Değerler Eğitimi alanında yarışacak. 
 
Konu ile ilgili Aydın Sosyal Bilimler Lisesi’nden yapılan açıklamada “Bu yıl 55.’si düzenlenen Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’nda psikoloji ve değerler eğitimi alanlarında 2 projemiz bölge finaline çağrılmaya hak kazandı. Öğrencilerimizi ve danışman öğretmelerimizi tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz” ifadeleri yer aldı. 
 
Bu yıl ilk kez Aydın’da yapılacak 
Her yıl İzmir'de yapılan bölge finalleri ve sergisi, ilk defa bu yıl 4-7 Mart 2024 tarihleri arasından Aydın’da yapılacak. Kuşadası ilçesinde gerçekleştirilecek olan ve 4 gün sürecek olan bölge finallerine Aydın ve çevre illerden çok sayıda okulun, öğrencileri ile birlikte ziyaret etmesi bekleniyor. Bölge finalinde 12 farklı alanda dereceye giren projeler daha sonra Ankara'da yapılacak Türkiye Finali’nde Ege Bölgesi’ni temsil edecek.