KATARAKT VE TEDAVİSİ

Katarakt bir hastalık olmayıp göz merceğinin ortalama 65 yıl olan ömrünü tamamlamasıdır. Genetik olarak  bazılarında erken yaşta görülebilir. Bulanıklaşan mercek ameliyatla boşaltılır başka tedavisi yoktur. Günümüzde gelişen dikişsiz  lazerli yöntemlerle katarakt tedavisi cok daha erken dönemlerde yapılmaktadır. Katarakt tedavisinde enaz kullanılan teknolojiler kadar önemli bir başka etken ise göz içerisine yerleştirilecek ve ömür boyu kalacak olan yapay merceklerdir.Bu merceklerle Astigmatizma düzeltilebilir, hatta uzak ve yakın gözlük ihtiyacı ortadan kaldırılabilir.Katarakt ameliyatının başarısında kullanılan teknlojiler, ve merceğin kalitesi önemlidir.Hasta ve hekim birlikte karar vermelidir. Görme en güzel duygudur .İşime ve görme hissine aşık bir cerrah olarak iyi haftalar dilerim.

Op. DR   Esra seda YİĞİT

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.
  • temel tarcan 04 Ağustos 2023 11:57

    insan katarakt olduğunu asıl anlayacak da katara k şüphesiyle doktora başvurcaktır. lütfen bu konuda yardımcı olmak adına biraz bilgi verir misiniz ?