Katarakt Ameliyatında Hangi Merceği Taktırmalıyım?

Bilindiği gibi katarakt, ameliyat dışında tedavisi olmayan hastalıktır. Katarakt ameliyatları göz içindeki lensin lazer yada doğurtma yöntemiyle alınıp yerine göz içi mercek takılmasıyla sonuçlanır. Peki göz içi mercekler farklı mıdır ? özellikleri var mıdır ? Evet. Monofokal tek odaklı mercekler: Hastanın tercihine göre uzak veya yakın mesafeye göre ayarlanabilir.
Genellikle uzak görme ye göre ayarlanır. Hasta sonrasında yakın gözlük kullanır. Multifokal çok odaklı mercekler:Hem yakın hem uzak mesafeyi net gösterir. Torik mercekler: Astigmat kusurunu da düzeltir. Göz içine takılan mercek seçimi hastaya göre planlanmalıdır. Hastanın istekleri, yaşı, gözünün durumu ayrıntılı konuşulmalıdır. Hastaların sık sorduğu sorulardan biri de merceklerin süresidir. Bu mercekler ömür boyu gözde kalmakta ve hastaların yaşam kalitesini artırmaktadır. Her rutin katarakt cerrahisi önerilen hastalara, mercek seçimi için doktorlarına mutlaka danışıp birlikte karar vermeleridir.

 

Op.Dr.Esra Seda Yiğit

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.