• AYREF
  • AKIN YANGIN AGS
SAĞLIK Haber Girişi : 31 Mart 2021 13:36

Dünyada bir ilk! Korona virüs aşısı hayvanlar için geliştirilen ilk aşı oldu..

Rusya'da dünyada ilk kez hayvanlar için üretilen korona virüs aşısı tescili gerçekleştirildi. “Carnivac-Cov” adlı aşının Nisan ayında seri üretimine başlanacağı açıklandı.

Korona virüs pandemisi ile mücadele kapsamında insanların kullanımı için 3 farklı aşının tescil edilip kullanıma sunulduğu Rusya'da artık hayvanlar için de aşı üretilecek. 

KARTEL SİGORTA

 

Rusya Hayvan ve Bitki Sağlığı Denetim Ajansı (Rosselhoznadzor) Başkan Yardımcısı Konstantin Savenkov geçtiğimiz Ekim ayında “Carnivac-Kov” isimli aşının köpekler, kediler, kutup tilkileri, vizonlarw, tilkiler gibi çoğu türde varlık gösteren hayvanlar üzerinde denendiğini açıklayarak aşının uygulanan hayvanların bütününde antikor geliştirdiğini duyurmuştu. 

 

Aşının hayvanlar üzerinde yan etki oluşturmadığını da belirten Savenkov, “Çalışmalarımızın sonuçlarına göre aşının güvenilirği ve yüksek antikor ürettiği yönünde sonuca ulaştık. Çünkü aşılanan hayvanların yüzde 100'ünde korona virüse karşı antikor gelişti” ifadelerine yer verdi.

 

Savenkov aşı için önümüzdeki Nisan ayında seri üretime geçileceğini duyururken, aşının hayvanları koruma süresinin en az 6 ay olduğunu söyleyerek; Aşının geliştirilmesi ve üretimi için Yunanistan, Avusturya ve Polonya'da çalışma yapmayı planladıklarını aktardı.


Savenkov, ABD, Singapur ve Kanada'nın da aşıya ilgi gösteren ülkeler olduğunu kaydetti. "Carnivac-Cov", dünyada hayvanlar için üretilen ilk ve tek aşı olma özelliğini taşıyor.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.