Güldemet Kızıl
AYDIN (İHA) - Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA)'nın 1 milyon dolar ödüllü başlattığı Türkçe karşılığı 'Derin uzay gıda yarışması' olan uzayda uzun süreli beslenebilmeyi sağlayacak yarışma için Aydın'da proje hazırlayan Karya Farma HBX AR-GE tarafından ortaya konan patentli buluş olan HBX-2371RED(AX7/24 ACİL) bağışıklık sistemini arttırdığı gibi ciddi manada bir antikanser ajanı olduğu belirtildi.

Adnan Menderes Üniversitesi içerisinde yer alan ADÜTeknokent'te Karya Farma HBX AR-GE (BAP) adıyla Ege'nin endemik bitkileri üzerinde çalışmalarını sürdüren firma yaklaşık 16 yıldır sürdürdüğü çalışmalarında ürünlerine bir yenisini ekledi. Çalışmayı 'Gök kubbenin altındaki en güzel yer yüzü' olarak adlandırdığı Aydın ve çevresindeki kıymeti bilinmeyen endemik bitkileri değerlendirmek amacıyla başladığını belirten Karya Farma HBX AR-GE Projeler Koordinatörü Hakan Başlık, Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA)'nın yarışmasına da Aydın'ın adını duyurmak amacıyla hazırlandığını ve son ürünün yapılan laboratuvar sonuçları ile çok mutlu olduklarını söyledi.

Oto tamircilerinden Aydınlı sürücülere uyarı: Aydın havasına aldanıp kış bakımlarını ihmal etmeyin Oto tamircilerinden Aydınlı sürücülere uyarı: Aydın havasına aldanıp kış bakımlarını ihmal etmeyin

Yeryüzünde önümüzdeki süreçte insanlığı bekleyen en büyük tehlikenin kirletilen çevre ile birlikte temiz hava, gıda ve su sorunu olduğunu belirten Başlık, 'Doğallıktan uzaklaştıkça hastalıklar çoğalmaya özellikle kanser vakaları ciddi derecede artmaya başladı. Bunun da en büyük sebebinin doğal beslenmeden uzaklaşmaya ve hareketsizliğe bağlı olduğunu düşünenlerden biriyim. Bugün tıp ve farmakoloji ne kadar ilerlerse ilerlesin maalesef pek çok hastalığa çare bulunamıyor. Eskilere dönüp baktığımızda sağlık alanındaki her sorunu doğal ilaçlarla çözmeye çalışmışlar. Günümüzde maalesef vücuttaki bir hasar onarılırken diğer taraftan başka bir hasarın ortaya çıktığı herkesin malumu. Bu nedenle 16 yıldır sürdürdüğüm çalışmalarda hem Aydın'ın endemik bitkilerine dikkat çekmek hem de Aydın'ın adını duyurmak için NASA'nın yarışmasına hazırlandım. Amacım kesinlikle ödül değildi. HBX AR-GE olarak HBX-2371RED(AX7/24 Acil) adlı çalışmamızın da patentini alarak patent sayımızı 18'e yükselttik' diyerek son çalışma ile ortaya çıkan ürünün antibakteriyel, antiviral, antifungal, antiparaziter ve antikanser ajanı olarak kanıtlandığını iddia etti.