YETİŞKİNLERDE ZATÜRRE AŞISI COVİD-19 u ÖNLER mi? Kimlere Enjeksiyon Yaptırmalıyız?

  • AYREF
  • AKIN YANGIN AGS
  • GÜZELHİSAR OSGB
  • KARTEL SİGORTA

Son günlerde popüler olmaya başlayan ve çok sayıda talep gelen zatürre aşısı hakkında yanlış bilgiler havalarda uçuşmakta.

 

Zatürre aşısı dediğimiz,13 bileşenli prevenar 13 zaten bebeklik aşı programımızda vardı ve rutin olarak yapıyorduk.Daha sonra Sağlık Bakanlığımız 65 yaş üstü erişkinlere ve kronik hastalığı olanlara da yapılması kararı aldı .Bizlerde bu program çerçevesinde yapmaya devam ediyoruz.

Covidden önce ikna edemediğimiz,zorla yaptığımız bu aşılara ne oldu da talep patlaması yaşamaya başladık?

 

Çünkü televizyonlarda bilim insanlarının konuşmalarını halkımız yanlış anladı,sanki zatürre aşısı covid e karşı koruyucu etkisi var sandı.

Zatürre aşısı,hiç bir şekilde Covid e karşı bizleri korumaz.

 

Eğer Covid akciğer lerinize saldırırsa,pnömokok denilen bakteri zatürre ye neden olup ölümcül seyredebiliyor.

Elimizde şu ana kadar Covid e karşı en etkili üç silahımız var,MASKE-MESAFE-TEMİZLİK

 

Eğer 65 yaş üzerinde değilseniz ve kronik bir hastalığınız yoksa ,sırf aşı sormak için aile sağlığı merkezlerine gelmeniz bile daha büyük bir risk içeriyor.

Aile hekimleriniz ,risk gurubundaysanız ve 65 yaş üstündeyseniz sizleri zatürre aşısı için arayıp davet edecekler zaten.

 

Bu sözlerden zatürre aşısı gereksiz anlaşılmasın ,tam aksine çok faydalı ama erişkinlerde,kronik hastalığı olanlar ve 65 yaş üstü insanlarımıza uyguluyoruz.

Covid e yakalanmamızı önleyici hiç bir faydası yoktur.

 

ENJEKSİYONU KİMLERE YAPTIRMALI?

Kas içine ,damara ya da cilt altına yaptırdığımız enjeksiyonlar tıbbi bir müdahaledir ve sadece hekimin reçetesi ile yaptırılmalıdır.

 

Enjeksiyon,sadece yetkili sağlık personellerine yaptırılmalıdır.

 

Evde enjeksiyon da ,evde bakım birimleri ve sağlık kabinlerinin hekim,hemşire ,ebe,sağlık memuru ya da yetkilendirilmiş sağlık personeline yaptırılmalıdır.

Askerliğinde revirde çalışmış ,eczanede satış elemanlığı yapan ,market te ilaç depolarında çalışanların hiç bir şekilde enjeksiyon yapmaması gerekir.

 

En küçük bir yanlış uygulama ve hatada ,çok büyük ve kalıcı sağlık sorunları oluşmakta ,yapanlar için de ağır hukuki yaptırımları bulunmaktadır.

 

Maalesef halkımız ,hekim reçetesi olmaksızın eczanelerden enjekte ilaçları alıyor ,komşusuna,yakınına ,eczanede çalışanlara,ya da biraz anladığını sanan yetkisiz kişilere yaptırıyor.

 

Geri dönüşümü olmayan sakatlıklara bile neden olabilecek bu riski göze almamalarını ,sadece yetkili sağlık personeline ,hekim reçetesi ile enjeksiyon yaptırmalarını tavsiye ediyorum.

 

Sağlıklı günlerde kalın.

 

Dr. Taner Balbay

Aydın Aile Hekimleri Derneği

Yönetim Kurulu Başkanı 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.