• AYREF
  • ECUMASTERS AYDIN
GENEL Haber Girişi : 03 Mayıs 2021 13:34

İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Uzunkaya'dan 35. İSG Etkinliklerine davet

İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Cafer Uzunkaya, Ortak Sağlık Güvenlik Birimi yetkilileri ve İSG Profesyonelleri'ni iş kazası ve meslek hastalıklarının önüne geçerek can ve mal kayıplarımızı en aza indirebilmek adına çevrimiçi devam edecek 35. İSG Haftası etkinliklerine davet etti.

Bulut Avm

 


Söz konusu etkinlik ile ilgili olarak Genel Müdür Cafer Uzunkaya şu ifadelere yer verdi;


"Saygıdeğer Ortak Sağlık Güvenlik Birimi yetkilileri ve İSG Profesyonelleri,

Ülkesine faydalı olmak, ailesini geçindirmek ve kişisel ihtiyaçlarını karşılayarak müreffeh bir hayat yaşamak için üreten insanımız, ömrünün büyük bir kısmını çalışma hayatının içinde geçirmektedir. İşyerlerimizin bir taraftan kazanç kaynağımız olurken diğer taraftan çalışanların huzur, güven ve sağlıklarını olumsuz yönde etkileyebildiğini siz kıymetli paydaşlarımız yakinen müşahede etmekte; bunun önüne geçmek gibi kutsal bir görevi ifa etmektesiniz.

Gelişen teknolojik imkânlar nitelik ve nicelik yönünde büyük gelişmelerle birlikte yeni üretim yöntemlerini de beraberinde getirmekte ve çalışma hayatı her geçen gün yeni riskler ve yeni çözümler ile sürekli bir iyileşme ve gelişmenin içerisinde hızla dönüşmektedir. Yaptığımız mevzuat düzenlemeleri ile bu gelişmeleri yakalamaya ve bunların insan hayatına dokunabilmesi için başta sizler olmak üzere tüm paydaşlarımızla uygulamaya yönelik çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Tüm dünyanın teyakkuza geçtiği pandemi sürecinde 16 ayda yaklaşık üç milyon kişinin hayatını kaybettiğini bilmekteyiz. Bununla birlikte, iş sağlığı ve güvenliği alanında gerekli tedbirlerin alınmaması nedeni ile her yıl iki milyon yedi yüz seksen binden fazla kişi meslek hastalığı ve iş kazası neticesinde hayatını kaybetmektedir. Bildiğiniz üzere, gerekli tedbirler alındığında,  iş kazalarının %98 ve meslek hastalıklarının %100’ü önlenebilirdir. Bu hedefe ulaşabilmek için tüm tarafların gönül birliği ile güvenlik kültürünün gelişmesine sahip çıkması zaruridir.

Tüm tarafların ortaya koyduğu işbirliği ve özverili çalışmaların sonucunda geçtiğimiz 10 yıl içerisinde ölümlü iş kazalarında göstermiş olduğumuz gözle görülür iyileşme bir yönüyle geleceğe dair umut olmakla birlikte kat edilebilecek çok daha fazla yolun mümkün olması açısından sorumluluk duygumuzu en üst seviyeye çıkarmıştır.

İşverenlerimizin üzerine düşen görev çalışanlarını bilgilendirmek ve onların çalışacağı ortamın güvenliğini sağlayacak tedbirleri almak iken çalışanların görevi kendisine anlatılan tedbirlere uyarak hem kendilerinin hem de iş arkadaşlarının hayatlarını riske atmamaktır. İşyerlerinde rehberlik hizmeti vermek üzere görevlendirilen iş güvenliği uzmanları ve işyeri hekimleri de bir taraftan işverenlerin alması gereken tedbirler hakkında çözüm önerileri getirmekte diğer taraftan da çalışanların sağlık ve güvenlik tedbirlerine ilişkin eğitimlerini vererek güvenli bir çalışma hayatının tesis edilmesinde en kritik göreve sahip paydaşlarımız olarak sahada aktif görev almaktadır.

İnsan hayatının kıymetini bilmenin bir göstergesi de şüphesiz sağlıklı ve güvenli çalışma ortamlarının tesis edilmesidir. Bu ise yalnız teknik tedbirlerin yerine getirilmesi ile değil, toplumun tüm kesimlerinin güvenlik kültürüne sahip bireyler olarak davranış değişikliğine gitmesi ile mümkün olacaktır. Bu zaviyeden iş sağlığı ve güvenliği, teknik içeriğe sahip olduğu kadar sosyal içeriği ile de çok bileşenli bir bilimsel alandır.

OSGB’ler ve İSG profesyonelleri tüm işyerinin insana yaraşır çalışma şartlarına kavuşması için birincil olarak hizmet veren paydaşlarımızdır. Sizlerce yürütülen tüm çalışmaların, iş sağlığı ve güvenliği alanında önleyici yaklaşıma sahip olması, güvenlik kültürünün tüm işyerlerinde benimsenmesinde büyük katkı sağlayacaktır.

“İnsanı yaşat ki Devlet yaşasın” anlayışı ile “Güvenle Büyü Türkiye” hedefimize ulaşmak ve iş kazası ve meslek hastalıklarının önüne geçerek can ve mal kayıplarımızı en aza indirebilmek, ekonomik refah düzeyimizi sürdürülebilir şekilde yükseltebilmek adına 4 Mayıs saat 13:00’da başlayacak ve 6 Mayıs tarihine kadar çevrimiçi devam edecek 35. İSG Haftası çevrimiçi etkinliğimizde tüm personelinizle aramızda olmanız bizler için çok kıymetlidir. Ayrıca, birlikte çalıştığınız işyerini de sizler vasıtasıyla etkinliğimize davet eder ve çalışmalarınızda başarılar dilerim.

KARTEL SİGORTA

Etkinlik Kayıt ve Erişim Bağlantısı: https://isghaftasi.ailevecalisma.gov.tr/ "
 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.