• AYREF
AYDIN HABERLERİ Haber Girişi : 10 Ocak 2021 12:00

Günümüzün Mimar Sinan'ı, Aydınlı Profesör hayatını kaybetti

Aslen Aydınlı olan, dünyaca ünlü Mimar Ahmet Vefik Alp hayatını kaybetti.

Günümüzün Mimar Sinan’ı olarak adlandırılan, dünyaca ünlü Mimar Ahmet Vefik Alp, hayatını kaybetti. Alp’in gece saatlerinde kalp krizi geçirerek yaşamını yitirdiği öğrenildi. 

KARTEL SİGORTA


AHMET VEFİK ALP KİMDİR?
Baba tarafından Aydınlı oolan Ahmet Vefik Alp, 1948 yılında İstanbul Kadıköy’de doğdu. 1967’de İstanbul Saint Joseph Fransız Lisesini, 1971’de İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümünü bitirerek mimar, 1973’te Yüksek Mühendis Mimar oldu. 

 

İstanbul Teknik Üniversitesine asistan olarak atandı. Amerika’da yüksek lisans ve doktora yaptı. Tez çalışmaları ve makaleleri birçok dilde yayınlandı. 1982’de Suudi Arabistan Kral Fahd Üniversitesine davet edildi ve burada 7 yıl boyunca dersler verdi; birçok mimarlık projesine imza attı. 1984’de doçent, 1989’da Birleşmiş Milletler Teşkilatının himayesindeki “Uluslararası Mimarlık Akademisi” profesörlüğüne getirildi. 

 

Amerika ve Suudi Arabistan’a ilaveten İsviçre ve Japonya’da birçok çalışma yaptı. 1996 yılında “T.C. Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü Müdürlüğüne” getirilen Alp, aynı yıl “Amerikan Mimarlar Enstitüsü Türkiye Temsilciliği”ne ve bunu takiben “Güney Avrupa Direktörlüğü”ne oybirliği ile getirilmiştir. 2000 yılında Yüksek Bilim Konseyinin teklifi üzerine “Uluslararası Mimarlık Akademisi” tarafından 16 ülkeden 21 üyenin oybirliği ile “Büyük Usta” mertebesine yükseltilmiştir. 

 

Prof. Alp, 1999-2002 yılları arasında Başbakan Başdanışmanlığı görevini üstlenmiştir. Birçok projesi uluslararası ödül almış Prof. Alp, halen Yeditepe Üniversitesi’nde misafir profesör olarak proje yürüttü.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.
  • Cem YALÇINDAG 10 Ocak 2021 13:31

    Ahmet Vefik ALP Kuşadalidir