• AYREF
  • AKIN YANGIN AGS
DÜNYA Düzenleme Tarihi : 05 Kasım 2020 13:42 Haber Girişi : 05 Kasım 2020 13:47

Biden ve Trump karşı karşıya! ABD seçimlerinde son durum ne?

Son dakika haberlere göre, dünya ABD'deki Başkanlık Seçimi'nin sonucuna kilitlendi.

Kritik eyaletkerde milyonlarca oyun sayımına devam edilirken, seçim yarışı nefes nefese devam ediyor. Son dakika haberine göre, 2020 seçimleri tarihin yeniden yazılmasına neden oldu ve Obama'ya ait kırılması güç rekor kırıldı. Seçimleri yakından izleyen Rusya'da bir milletvekili "Bir süper gücün battığını izlemek büyüleyici" yorumunu yaptı.

KARTEL SİGORTA

 

ABD Başkanlık Seçimleri'ne olan rekor katılım, Demokrat aday Joe Biden'ın ABD tarihindeki diğer tüm başkan adaylarından daha fazla oy almasını ve Barack Obama'nın 2008 oy rekorunu kırmasına sağladı.

 

Şimdiye kadar aldığı 70 milyonu aşkın oyla, eski Başkan Yardımcısı Biden, Obama'nın 69 buçuk milyonluk oyunu geride bırakmayı başardı.

 

ABD Başkanı Donald Trump da Hillary Clinton ile başkanlık yarışına girdiği 2016'da 62.9 milyon oy almıştı. Trump da oy sayısını artırdı ve şimdiye dek 67 milyon oy almayı başardı.

 

ABD Başkanı Donald Trump'ın avukatı Rudy Giuliani, Pennsylvania'da Trump'ın oğlu Eric ve gelini Lara Trump'ı da yanına alarak bir basın toplantısı düzenledi. Seçim sonuçlarını ulusal ölçekte dava edebileceklerini belirten Giuliani, şu açıklamayı yaptı:

 

"Davayı burada sürdürdüğümüz gibi ikinci bir federal dava da açacağız. Ulusal anlamda sonuçları mahkemeye taşıma konusunu da yakından değerlendireceğiz. Wisconsin'de bunu kesinlikle yapacağız. Demokrat Parti'nin seçim sahtekarlıklarını tam anlamıyla ortaya koymak için ulusal çapta bir dava oldukça muhtemel. Bu daha önce gördüğüm hiçbir şeye benzemiyor."

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.